Od Indii do świata – Lepsza droga do zapobiegania rakowi szyjki macicy ad

Ustalenie przyczyny wysokiego rozpowszechnienia DNA HPV u starszych kobiet i zastosowanie alternatywnych biomarkerów opartych na HPV (badanie na obecność HPV-16 i innych typów HPV wysokiego ryzyka oraz mierzenie ekspresji p16 lub wirusa E6) może pozwolić na opłacalne programy stratyfikacja ryzyka w tych regionach, jeśli możliwe jest opracowanie odpowiednich testów. Niedrogie i dokładne testy DNA HPV już istnieją. Prosty, bardzo czuły i tani test7 jest wykorzystywany w projektach demonstracyjnych w kilku krajach. Poszukiwanie jeszcze prostszych i tańszych testów powinno być kontynuowane.
Rozszerzona ochrona zapewniana przez pojedynczą rundę testów na obecność wirusa HPV umożliwi programy badań przesiewowych o minimalnej infrastrukturze. W niektórych regionach kolposkopia i biopsja podejrzanych zmian u kobiet zakażonych HPV (procedury zastosowane w badaniu z Indii) mogą zostać usunięte z programu profilaktycznego w celu opracowania protokołów screen-and-treat , minimalizujących koszty i straty w następstwie w górę. VIA może być stosowany jako etap selekcji u kobiet zakażonych HPV, ale tylko w celu wykluczenia oczywistych nowotworów i innych zaburzeń, których nie można leczyć za pomocą krioterapii. Jednak jakość szeroko dostępnej krioterapii może nie być wystarczająca, aby spełnić obietnicę badania przesiewowego HPV. Istotnym priorytetem powinno być opracowanie optymalnego leczenia ambulatoryjnego dla kobiet zakażonych HPV w warunkach niskiego dostępu do zasobów, w tym osób z przednowotworowymi zmianami.
Ryc. 1. Ryc. 1. Bezwzględne ryzyko inwazyjnego raka szyjki macicy lub raka śródnabłonkowego stopnia 3 (CIN3) podczas trzech 5-letnich przerw po pojedynczym badaniu HPV. Dane są przedstawione dla ponad 17 000 kobiet, które zapisały się do planu zdrowia Kaiser Permanente w Portland w stanie Oregon w 1989 i 1990 roku i które były biernie obserwowane przez około 16 lat, ponieważ powróciły w rutynowym badaniu cytologicznym.11 Liczba kobiet, które poddano badaniom przesiewowym przez analizę cytologiczną co najmniej raz podczas każdego z trzech 5-letnich okresów kontrolnych pokazano pod wykresem, zgodnie z ich stanem ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV) na linii podstawowej; Kolposkopowo prowadzona biopsja była ogólnie zalecana dla kobiet z nietypowymi komórkami o nieokreślonym znaczeniu lub gorszym. Testowanie za pomocą pojedynczego testu Hybird Capture II (Qiagen) (który był stosowany przez Sankaranarayanana i wsp.1) nie wpłynęło na ocenę odsyłającą i wynikową chorobę i zapewniało istotną stratyfikację ryzyka w przedłużonym okresie, w przeciwieństwie do wyników analizy cytologicznej (dane nie pokazane ). Porównując kobiety z HPV i kobietami z niedoborem HPV, wskaźniki ryzyka dla CIN3 wynosiły 21,0 w pierwszych 5-letnich odstępach, 4,3 w przedziale od 5 do 10 lat i 3,6 w okresie od 10 do 15 lat. – okres międzyroczny. Współczynniki ryzyka dla inwazyjnego raka w tych samych odstępach czasowych wynosiły odpowiednio 17,0, 12,3 i 5,8.
Ponieważ uporczywe zakażenie HPV jest główną przyczyną raka szyjki macicy na całym świecie, badanie w Indiach wpłynie na programy badań przesiewowych w krajach rozwiniętych pod względem kosztów. Dopełniając badania indyjskiej próby śmiertelności z powodu raka, badania kliniczne w Europie i Ameryce Północnej wykazały ostatnio, że badania przesiewowe na obecność wirusa HPV są znacznie bardziej czułe niż badania cytologiczne w celu wykrycia stanów przedrakowych.8-10 Co więcej, odkryliśmy, że w nierandomizowanym badaniu prospektywnym stratyfikacja kobiet w zależności od ryzyka wystąpienia raka przedrakowego i raka na podstawie pojedynczego testu HPV wydłuża się znacznie ponad 10 lat (ryc. 1) .11
W krajach rozwiniętych testowanie HPV w długich odstępach czasu skriningu może ostatecznie zastąpić powtarzane testy cytologiczne jako główną metodę przesiewową
[przypisy: sol z morza martwego, endarterektomia, geriatra wizyty domowe ]

Powiązane tematy z artykułem: endarterektomia geriatra wizyty domowe sol z morza martwego